Automatizace farmaceutického odvětví: které procesy je čas svěřit robotům a neuronovým sítím
Farmaceutické odvětví se odlišuje vysokou konkurencí, přísnými požadavky regulátorů, významnými investicemi do výzkumu a vývoje, stejně jako periodickými změnami v lékařských požadavcích a vlivem patentových práv. Proto i malé nepřesnosti v podnikových procesech a nedostatek flexibility mohou vést k obrovským nákladům a pokutám.
Automatizace procesů pomáhá farmaceutickým společnostem snižovat riziko chyb a zaručovat soulad se standardy kvality. Kromě toho automatizace poskytuje aktuální, úplná a důvěryhodná data o výrobě, dodávkách, zásobách, prodejích a konkurentech.
V tomto článku povíme, které procesy může farmaceutická společnost automatizovat a co z toho získá.
Proč farmaceutická společnost potřebuje automatizaci
Automatizace pomáhá společnostem zvyšovat kvalitu a spolehlivost výrobních procesů, splňovat přísné právní požadavky, rychleji provádět klinické zkoušky a rozpracovavat formule léků, zlepšovat marketingové strategie a personalizovat reklamu.
Ve výrobě farmaceutických přípravků automatizace výrazně snižuje pravděpodobnost chyb ve složitých procesech. Například ručně udělaná zpráva o výrobě může obsahovat chyby v údajích týkajících se surovin nebo procesů.To vede k nesprávným závěrům, ztrátě času a peněz při hledání a opravě chyby. Automatizovaný systém takovým nepřesnostem zabraňuje a zaručuje důvěryhodnost analytiky.
Které podnikové procesy automatizují farmaceutické společnosti
Merchandising a prodej
Správné vystavení zboží a řízení prodeje jsou pro farmaceutické společnosti stejně důležité jako výzkum, výroba nebo logistika, vždyť každá společnost konkuruje za pozornost spotřebitelů. Aby si zákazník produktu všiml, je nutné pochopit, kde by tento produkt měl být umístěn na polici, které léky, vitamíny nebo POS materiály by měly být umístěny vedle. Kromě toho je třeba se přesvědčit, aby byl produkt vždy nejen na skladě v lékárně, ale také včas umístěn na polici.
Automatizace analýzy prodeje a kontroly vystavení zboží tyto problémy řeší. BI systémy jsou schopné rychle a komplexně analyzovat všechna data, která jsou k dispozici, a zobrazovat tendence v poptávce a prodeji. To pomáhá lépe porozumět potřebám lidí a přizpůsobit svoje strategie marketingu a odbytu.
Aby BI systémy prováděly analýzu správně, musí být výchozí data aktualizována a důvěryhodná. Automatizace auditu prodejny a analýzy vystavení zboží poskytuje tato data. Například kontrola vystavení zboží pomocí Goods Checker, IT řešení na základě počítačového vidění, pomáhá rychleji zkontrolovat, zda je zboží vystaveno podle planogramu, zda jsou správně umístěny cenovky a POS materiály. Kromě toho Goods Checker vytvoří analytiku s potřebnými KPI: podíl svojí značky a značky konkurentů na polici, příčiny nesouladu mezi vystavením zboží a planogramem atd.
Takový přístup umožňuje pochopit skutečnou situaci na policích a počet situací out-of-stock.
Logistika a dodavatelské řetězce
Farmaceutické společnosti potřebují mít včasné a přesné informace o stavu, lhůtách a umístění produkce, jakož i vést přísnou evidenci o dodávkách, aby splňovaly požadavky kontrolujících orgánů. Pro farmaceutické společnosti je proto důležité kontrolovat všechny procesy logistiky. Nepřesnosti ve správě kontraktů a nedostatečné monitorování výkonu mohou vést k narušení dodavatelského řetězce a následně k nárůstu nákladů. Automatizace pomáhá budovat transparentní a kontrolovanou logistiku, přesně identifikovat léky a kdykoli vědět, kde jsou.
Kromě toho je důležité, aby společnosti byly schopny předvídat spotřebitelskou poptávku proto, aby udržovaly rovnováhu mezi výrobou a zásobami. Vždyť farmaceutické výrobky mají omezenou trvanlivost, takže farmaceutické společnosti musí chápat, jaké množství surovin potřebují pro výrobu potřebného množství léků.
Bezpečnost a výroba
Výrobní procesy ve farmaceutickém odvětví jsou složité a jsou na nich kladeny výsoké požadavky, protože i malé odchylky mohou mít vážné následky pro zdraví pacientů.
Automatizace pomáhá kontrolovat, dokumentovat a řídit procesy výroby, jakož i sledovat každou fázi výroby: od nakládky surovin až po hotové výrobky. Technologie činí výrobní a podnikové procesy transparentními a komplexními, pomáhají je optimalizovat a minimalizují pravděpodobnost technologických chyb.
Automatizované systémy navíc pomáhají dohlížet na bezpečnost zaměstnanců při práci. Systémy sledují přítomnost osobních ochranných pracovních prostředků, kontrolují vnitřní klima v místnostech a monitorují další aspekty bezpečnosti. To pomáhá snížit riziko pracovních úrazů, zajistit plynulou výrobu a vyhnout se právním následkům.
Výzkum a vývoj
Během výzkumu zpracovávají specialisté obrovské množství informací. Tradiční analytické systémy již často nedokážou rychle zvládnout takový tok dat. Systémy s umělou inteligencí urychlují analýzu velkých rozsahů klinických, demografických a laboratorních informací. Řešení s využitím moderních statistických metod, strojového učení a neuronových sítí pomáhají najít důležité zákonitosti a urychlit proces výzkumu nových léků.
Automatizace usnadňuje provádění testů a experimentů. Odstraňuje chyby vzniklé v důsledku únavy nebo nepozornosti zaměstnanců, vliv vnějších faktorů, což také urychluje proces a snižuje náklady na tento proces. Kromě toho umělá inteligence rychleji zpracovává a vyhodnocuje informace o vedlejších účincích vznikajících při užívání léků. A tak společnosti mohou rychleji odstraňovat nežádoucí následky.
Jak automatizace pomohla kontrolovat situaci na policích lékáreň a optimalizovat planogramy
Kontrola vystavení zboží
Výrobce léků narazil na problém týkající se nutnosti kontroly vystavení zboží v lékárnách v Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu. V současné době lékářští zástupci ručně kontrolují vystavení zboží ohledně souladu s planogramom, což je časovo náročné a často vede k chybám.
Pro řešení tohoto problému si objednatel vybral IT řešení Goods Checker, založené na počítačovém vidění. Mobilní aplikace pomáhá lékářským zástupcům klienta rychle porovnat vystavení zboží s planogramem a najít nesrovnalosti. Přesnost rozpoznávání činí více než 90 % a doba návštěvy lékárny nepřesahuje pět minut.
Webová aplikace Goods Checker okamžitě zpracovává data z návštěv lékářských zástupců a vytváří detailní analytiku pro manažery objednatele. Aplikace poskytuje informace o dodržování planogramů v různých regionech a městech, o podílu police, přítomnosti POS materiálů a dalších důležitých ukazatelích.
Pilotní projekt potvrdil efektivnost řešení: přesnost rozpoznávání je nad 90 %, doba návštěvy lékárny je kratší než pět minut. Objednatel již uviděl, že lékařští zástupci tráví méně času na návštěvu lékárny a manažeři operativně dostávají reporty.
Optimalizace planogramů
Velký řetězec lékáren ve východní Evropě má asi 1 400 prodejních míst, kde se prodávají od 1 000 do 1 500 druhů léků, doplňků stravy a dalších pozicí.
Pro zvýšení obratu a snížení počtu situací, kdy je zboží nepřítomné na polici, rozhodli jsme se automatizovat tvorbu planogramů a získat zpětnou vazbu o jejich realizaci od zaměstnanců v lékárnách. Analýza těchto dat pomůže identifikovat problémová místa v tvorbě vystavení zboží a planogramů a optimalizovat proces.
V průběhu projektu byly vytvořeny planogramy pro všechny lékárny, nastavena výměna informací s účetním systémem a pravidelné zasílání planogramů pro plnění úkolů zaměstnanci.
V důsledku toho lékárenský řetězec zlepšil řízení sortimentu, vizuální prezentaci produktů pro zákazníky a snížil počet chybějícího zboží.
Přesnost, rychlost a kvalita ve všech podnikových procesech jsou tím, co automatizace dává podniku
Rychlé přizpůsobení se měnícím se tržním podmínkám se stává klíčovým faktorem úspěšného fungování farmaceutické společnosti.
BI systémy, umělá inteligence a další technologie pomáhají zlepšit podnikové procesy: zrychlit je, učinit je transparentními a komplexními. To vše se stává základem pro sběr úplných, důvěryhodných a aktualizovaných dat, ze kterých vedoucí čerpají cenné informace pro přijetí strategických rozhodnutí a zajištění konkurenceschopnosti na trhu.
Automatizace pro farmaceutické společnosti je dnes hlavním faktorem, který pomáhá zlepšovat kvalitu a bezpečnost produktů a být viditelněší ve srovnání s produkty konkurentů.
Jsme tu pro vás
- telefonní kontakt +420 251 050 150
- email info@ibacz.eu