Blockchain: revoluce nejen v bankovnictví

Ačkoliv zájem o blockchain v poslední době vzrůstá, ne každý tuší, o co se přesně jedná. Základní princip však na pochopení tak složitý není. 

22 Květen, 2019 | Miroslav Suchopár

Ve spojení s raketovým nárůstem obliby virtuální měny Bitcoin slýcháme čím dál častěji také termín blockchain, který vznikl právě díky zmíněné kryptoměně. Ať už jde o nafouknutou bublinu, či skutečný potenciál, je to nepochybně oblast, která aktuálně víří vody světového IT. A o které bychom měli vědět více, než jen to, že existuje.

Z technického hlediska je blockchain popisován jako neustále narůstající řetězec chronologických záznamů (bloků), který je kryptograficky zabezpečen a je sdílen mezi všemi uživateli. Jinými slovy jde o decentralizovanou veřejnou databázi neměnných zašifrovaných záznamů. V kontextu kryptoměn si lze blockchain představit jako virtuální veřejnou účetní knihu, do které jsou zapisovány veškeré provedené transakce. Jednotlivé záznamy o transakcích jsou tvořeny nejen samotnými daty o dané transakci, ale také časovým razítkem a částí asymetrické šifry. Aby byla zajištěna veřejná přístupnost, jsou kopie celého blockchainu (účetní knihy) uchovávány u všech uživatelů. Tím je zajištěna nejen neustálá dostupnost blockchainu, ale i jeho vyšší zabezpečení.

Budoucnost a možnosti uplatnění

Jednou z klíčových charakteristik je ověřování ostatními uživateli. Aby byl záznam po svém vytvoření definitivně zařazen do blockchainu, musí být nejdříve zvalidován. Jakmile je jednou záznam ověřen a definitivně jako blok vložen do blockchainu, dojde k jeho distribuci mezi ostatní uživatele. Zároveň platí, že tento blok již nelze následně nijak upravit, či změnit.

Narůst investování do virtuálních měn napovídá, že v nadcházejících letech by se mohl kapitál v kryptoměnách pohybovat v násobných částkách, než je tomu dnes. Ruku v ruce s tím lze očekávat nárůst poptávky po použití blockchainu.

Blockchain však může mít i širší uplatnění než jen ve finanční sféře. Jedním z mnoha možných případů užití jsou tzv. chytré smlouvy. To jsou obchodní smlouvy vytvořené automaticky pomocí blockchainu. Distribuovaná databáze nejdříve zjistí všechny podmínky smlouvy mezi zákazníkem a obchodníkem a poté za pomocí informací z jednotlivých uzlů sítě rozhodne, zda byly podmínky naplněny, a autorizuje související platbu.

Jde o revoluční přístup, jehož využití v budoucnosti lze očekávat nejen v oblasti bankovnictví. Oblastí blockchainu se již zabývá i několik IT společností, které se snaží implementovat různé případy užití blockchainu do praxe. Je to i Vaše budoucnost?

—-

Autor článku je IT Cosultantem ve společnosti IBA CZ

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other